Ražný kváskový chlieb – Probio výzva

Ražný kváskový chlieb patrí k najzdravším zo všetkých chlebíkov. Raž má oproti pšenici nižší obsah lepku, ktorý sa kvasením ešte zredukuje a chlebík je tak ľahšie stráviteľný pre ľudí, ktorí sú citliví na lepok. Raž má aj iné cenné látky a určite sa oplatí zaradiť jeho konzumáciu do jedálnička.

Príprava tohoto chlebíka mi príde zo všetkých kváskových chlebov najjednoduchšia. Nič netreba miesiť a pracovať s cestom, aby získalo elasticitu. Cesto z ražnej múky pripomína betón 😀 Je naozaj hútne, chlebík je dosť sýty a isto si zamilujete aj jeho odlišnú chuť. Občas používam do cesta aj nejaké sladidlo, hodí sa med, melasa, datlový sirup alebo dokonca aj jablkové pyré. Stačí pridať tak 1-2 ČL do cesta na jeden chlieb a zvýrazní sa chuť raže. Ak chcete môžete do cesta použiť aj slnečnicové semienka a ozdobiť nimi aj jeho vrch.

Ražnú múku celozrnnú aj chlebovú som použila od značky Probio, ktorá už 30 rokov pestuje obilniny a vyrába chutné múky z Čiech. Ja som sa zapojila do ich februárovej výzvy, v ktorej sa pečie celý mesiac z ražných múk a ako prvým receptom prispievam týmto celoražným chlebíkom.

Ražný kváskový chlieb

Rozkvas:

Finálne cesto:

Postup:

  1. Suroviny na rozkvas zmiešajte vo veľkom sklenenom pohári napr. z medu a dajte na 10-12 kvasiť pri izbovej teplote. Ráno bude mať rozkvas zväčšený objem a budete v ňom vidieť bublinky. Z rozkvasu odoberte 2 PL a vráťte ku zvyšnému kvásku do chladničky.
  2. Rozkvas zmiešajte s vodou, chlebovým korením a soľou a postupne pridávajte ražnú chlebovú múku.
  3. Cesto dajte do formy na chlieb vystlanej papierom na pečenie a vymazanej olejom a nechajte prikryté 4-5 hodín kysnúť. Krásne sa vo forme zdvihne.
  4. Chlebík pečieme vo vyhriatej rúre najskor na 250 stupňov po dobu 10 minút a potom pri 210-220 stupňoch na 40 minút. Necháme poriadne po upečení vychladnúť a potom krájame. Ja si vždy odložím polovičku do mrazničky, po vytiahnutí je ako čerstvý.