Polievka z pečených paradajok

Najväčším pokladom leta sú jednoznačné sladké zrelé paradajky zo záhrady. A takáto skvelá polievka z pečených paradajok prevoňaná bazalkou je niečo úžasné. Jednoduchá večera takmer bez roboty je na stole!

Skvelo sa k polievke hodí strúhaná mozzarella, ktorá sa v nej krásne roztopí a kúsok kváskovej foccacie či dobrého chlebíka. Určite použite na polievku čo najzrelšie sladké paradajky a nie kupované zo supermarketu 🙂 Ak máte rôzne druhy, použite mix mäsitých paradajok a aj vodnatejších, ktoré pri pečení pustia šťavu.

Polievka z pečených paradajok (2 porcie)

Postup:

  1. Paradajky nakrájame na približne rovnako veľké kusy, cibuľu ošúpeme a nakrájame na mesiačiky, z cesnaku odkrojíme koniec a necháme ho v šupke.
  2. Všetkú zeleninu dáme do zapekacej misy, pokvapkáme kvalitným olivovým olejom, osolíme, okoreníme, pridáme ešte sušený cesnak a dáme piecť do rúry vyhriatej na 200 stupňov na 1 hodinu.
  3. Upečené paradajky aj so šťavou, cibuľu a cesnak bez šupky dáme do mixéra spolu s bazalkou a rozmixujeme na hladký krém, ktorý presunieme do hrnca a prípadne zriedime 100 ml vody a dochutíme balzamicom a pestom.
  4. Podávame polievku posypanú syrom a s kvalitným kváskovým pečivom.