Špargľovo-pórová polievka

Sezóna špargle je konečne tu a ja som sa rozhodla z nej pripraviť skvelú špargľovo-pórovú polievku, ktorú som jedla u priateľa Mareka v podaní jeho ocina. Páčil sa mi nápad využitia aj odpadových častí zeleniny na prípravy vývaru, ktoré by sa inak vyhodili do koša.

Polievok tu na blogu veľa nemám, pretože ja nie som veľmi polievkový typ 😀 Polievky mám rada hustejšie a aj túto som si tak pripravila, ak ju však spravíte redšiu, výjde vám aj na viacej porcii. Na zahustenie môžete použiť aj smotanu, ktorú som ja v tomto recepte nepoužila. Polievka bola plná chuti aj bez smotany.

Na pomixovanie som vyskúšala svoj kuchynský robot Magimix 3200XL , použila som aj pomocný nadstavec vhodný na mixovanie napríklad polievok ako táto. Na tento pomocník do kuchyne nájdete v balení mnoho nadstavcov na rôzne funkcie ako šlahanie bielkov, miesenie cesta či strúhanie zeleniny. Je to šikovný pomocník, ktorý dokáže viacero činností naraz ako každá dobrá gazdiná v domácnosti 🙂

Špargľovo-pórová polievka

Postup:

  1. Špargľu zbavíme drevnatých koncov, ošúpeme ju a nakrájame na menšie kúsky. Tak isto si očistíme aj pór od vrchných listov a bielu časť nakrájame na drobno.
  2. Z koncov špargle, šupiek a zbytkových častí póriku si pripravíme vývar s 1 litrom vody a 2 konckami bujónu. Vývar varíme v hrnci cca 30 minút. Potom ho precedíme a vodu si odložíme.
  3. Na olivovom oleji si osmažíme pórik do mierneho zmäknutia, pridáme kúsky špargle, okoreníme a zalejeme vývarom. Varíme cca 15-20 minút za občasného miešania.
  4. Polievku rozmixujeme do hladka a dochutíme citrónovou šťavou. Ja som použila na rozmixovanie kuchynský robot Magimix 3200XL. Vrchné časti špargle nemusíme rozmixovať, ale použijeme na ozdobu. Ozdobíme bylinkami alebo korením Zdobení na salát od Sonnentor.