Netradičná hrušková galetka

Pre začiatok Vám chcem popriať príjemný začiatok adventu a krásny december 🙂 Ja tento rok akosi nestíham vypekať, pretože sa mi nakopili všetky zadania, ktoré som nerobila počas celého semestra, ako by som chcela. Tak som Vás chcela potešiť aspoň takýmto extrémne jednoduchým receptom na netradičnú hruškovú galetku. 

Tento recept som pripravila celý vo vegan verzii a pracnú robotu s cestom som vystriedala za Lavaš zdravý chlieb. Je to arabský typ chleba, alebo placky, ktorý má tak mnohoraké využitie, že by ste boli až prekvapení. Veď skúste navštíviť ich stránku a presvedčte sa sami tu.

Koláčik je na spôsob galetky, avšak skúsila som dať doň aj puding a výsledok stál zato. Kedže hrušky pustia po upečení šťavu , preto je doležité, aby ste koláčik nechali stuhnúť dlhšie v chladničke. Rovnako si viete z neho urobiť aj bežnú vegetariánsku verziu použitím normálneho masla a mlieka. Verím, že sa Vám bude tento recept páčiť.

Netradičná hrušková galetka

Postup:

 1. Najskôr si pripravíme vanilkový puding podľa návodu na obale. Puding necháme trocha vychladnúť a primiešame do neho rum.
 2. Hrušky si prekrojíme na polovicu, vyberieme zrniečka a pokrájame ich po šírke na tenké plátky.
 3. Lavaš si prestrihneme na polovicu. Jeden plát dáme na plech s rozmermi 25×35 cm vystlaný papierom na pečenie a potrieme ho poriadne maslom. Okraje nechajte prevysať, aby ste ich mohli zohnúť.
 4. Položte naň následne druhý plát a naň natrite vanilkovo-rumový puding a naukladajte na puding hrušky podľa svojich predstáv alebo ako som ich uložila ja.
 5. Posypte škoricou a trstinovym cukrom a zahnite kraje na plnku a poriadne ich ponatierajte maslom.
 6. Dajte piecť do vyhriatej rúry na 175 stupňov na asi 25-30 minút, pokiaľ Lavaš nezostane jemne hnedý a chrumkavý na okrajoch.
 7. Koláčik nechajte vychladnúť na niekoľko hodín, aby stuhol dobre puding.

RECIPE IN ENGLISH

Untraditional pear galette

 • 1 piece of Lavaš-vegan spelt bread
 • vegan butter for brushing (Alsan bio)
 • 1 package of vanilla pudding
 • 500 ml of almond milk
 • 4 Tbsp of coconut sugar
 • 4 Tbsp of rum
 • 4 pears
 • cinnamon Sonnentor
 • cane sugar

Method:

 1. Firstly prepare vanilla pudding according to package. Let the pudding cool for a little bit and them add rum and mix properly.
 2. Cut pears on halves and cut the core out and then cut them on thin slices.
 3. Cut Lavaš bread on to parts(I have used scissors). Put one layer on baking tray(25×35 cm) with baking paper and brush it with melted butter. You need to leave 5 cm edges because you will fold them in the end over the filling.
 4. Put second layer on top and spread vanilla-rum pudding on it and put pear slices on top. You can use my pattern of putting pears on top.
 5. Sprinkle cinnamon on top of the pears and fold the edges over filling and brush them generously with the melted butter.
 6. Bake this galette for 25-30 minutes in preheated oven on 175 celsius.
 7. Let the galette cool for few hours.