Kakaová babka z kefíru – Probio výzva

Kefírové kysnuté cesto bez droždia som si zamilovala, inšpiráciu mám od kefírovej kráľovnej Majky z blogu Lapetit Mary. Majka tiež pripravila čokoládovú babku, no použila do cesta sušené droždie, ktoré sa v našej domácnosti ani bežne nevyskytuje. Ja som sa rozhodla použiť prášok do pečiva, časť múky som nahradila za ražnú celozrnnú múku od Probia. Cesto som nechala fermentovať 12 hodín a bola som veľmi milo prekvapená, aké je chuťovo úžasné a krásne nadýchané. Vychvaľovala som samú seba celý deň 😀

Viem, že veľa ľudí v dnešnej dobe nemôže jesť pečivo z droždia, do tohoto cesta ho vôbec nie je treba, potrebujete len kvalitný silný kefír, žiadne acidko. Kefír so živými probiotickými kultúrami reaguje s práškom do pečiva či sódou bikarbónou a následnou fermentáciou pomôže cestu byť lepšie stráviteľné a zároveň aj nadýchané.

Plnka z datlovej pasty je naozaj výmysel, ktorý stojí za vyskúšanie. Netreba použiť žiadne maslo, môžete ju zriediť vodou a zmiešať s kakaom (napr. kvalitné kakao od Kakawco+), škoricou, kardamónom, perníkovým korením alebo makom. Plnka nie je po upečení vôbec suchá, je krémová a prirodzene sladká bez použitia cukru. Ak chcete, môžete skúsiť do nej zamiešať aj orechové maslo, napríklad mandľové či lieskovcové by sa mi tam hodilo. Verím, že dáte tomuto koláčiku šancu a vyskúšate ho 🙂

Kakaová babka z kefíru

Cesto:

Plnka:

Postup:

  1. V mise si zmiešajte múky, prášok do pečiva, cukor a kefír s olejom. Rukou vymieste nelepivé cesto, trvá to asi 5 minút. Cesto nechajte v naolejovanej miske fermentovať a kysnúť od 2-12 hodín. Ja som nechala 12 hodín a cesto bolo krásne nadýchané s malými bublinkami.
  2. Na plnku si zmiešajte datlovú pastu s kakaom.
  3. Cesto na pomúčenej doske rozvaľkajte na obdĺžnik, natrite ho plnkou, zarolujte a prekrojte cez stred na 2 polovice. Tieto polovice cesta cez seba prepleťte, jednu cez druhú, aby ste dostali pekný tvar a vzor babky.
  4. Takto prichystanú babku vložte do formy na chleba s papierom na pečenie a dajte do rúry piecť na 40 minút pri 180 stupňoch. Nechajte mierne vychladnúť a krájajte.