Jedálniček na celý deň – časť 2 – VEGAN

Môj názor na stravu je stále taký, že by sme mali hlavne jesť pestro a stravovať sa tak, aby sme sa cítili dobre. Ja sama konzumujem všetko, no počas týždna zaraďujem aspoň 2 dni, kedy sa stravujem bez živočíšnych produktov. Zároveň neuznávam také vegánstvo, kde človek konzumuje rôzne vegánske alternatívy a polotovary, ktoré sú z hľadiska zloženia veľmi zložité a nie vždy nutrične kvalitné. Sem zaraďujem rôzne produkty v podobe vegánskych syrov, náhrad mäsa či jogurtov a iných podobných potravín. Rada však používam vo svojej kuchyni tofu či tempeh a teda najmä strukoviny či obilniny ako quinoa, ktorá obsahuje celé spektrum aminokyselín.

Na rastlinnej strave je skvelé, že je plná vlákniny, s ktorou môže mať človek zo začiatku problém a môže ho nafukovať, no zároveň je vláknina prospešná pre naše črevá. Pri vytváraní jedálnička som si tiež uvedomila, že rastlinná strava je buď bohatšia na tuky alebo sacharidy, ak chcete dosiahnuť vyšší podiel bielkovín.

Pri vegánskej strave je dôležité taktiež dávať si pozor na doplnenie vitamínu B12, vitamínu D či omega 3 mastných kyselín, ktoré sa dajú prijať pridaním konopných, chia či mletých ľanových semienok do jedál, napríklad na takú rannú kašu či šalát.

Kedže rastlinnú stravu nedodržiavam trvalo, viem, že tento jedálniček nemusí byť na 100% dostačujúci, ale slúži iba ako inšpirácia na ozvláštnenie jedálnička aj o takéto rastlinné jedlá. Verím, že sa vám bude páčiť a nejaké jedlá vyskúšate.

Jedálniček v PDF na stiahnutie:

Jedálniček 2.časť – Vegan