Jedálniček na celý deň – 1.časť

Všetko dobré do nového roku 2022 vám želám!

Veľa ľudí si dáva istotne do nového roku predsavzatia viac sa hýbať a lepšie sa stravovať. Ja už tieto veci dodržiavam poctivo opäť od septembra 2021 a pokračujem ďalej. Vedomosti z oblasti výživy sa snažím pretaviť do praxe a sama si aj s dopomocou kníh či internetu tvorím jedálniček na mieru. Viem, že presné váženie si potravín môže byť dlhodobo otravné, no je super to zo začiatku robiť, aby človek zhruba dostal do oka či dlane množstvá surovín a potom už váhu potrebovať nebude.

Jedálniček je nastavený na priemerný denný kalorický príjem 2000 kcal na dospelú osobu. Ja sama sa snažím o miernu redukciu hmotnosti, tak ho mam znížený o 10 %. Denne jem 3 hlavné jedlá a to raňajky, obed a večeru a poobede mám olovrant. V jedálničku sú vždy 2 druhy snackov počas dňa, ja konzumujem iba jeden, väčšinou ten s vyšším obsahom bielkovín. Po tréningu si dávam aj proteínový shake a kedže trénujem ráno, shake rátam ako desiatu po tréningu.

Jedálničky budú naozaj pestré a budú obsahovať rôzne ľahko pripraviteľné recepty, niektoré z nich budú dokonca čisto vegetariánske alebo bez konzumácie mäsa. Samozrejme nemusíte sa držať presne rovnakých surovín a množstiev, len teda potom sa mierne zmenia aj nutričné hodnoty jedla na jednu porciu. Recepty sú vždy napísané na jednu porciu jedla. Ja osobne si vždy varím a chystám jedlá na dva dni to isté, čiže si množstvá jednoducho vynásobte dvomi, tromi či štyrmi, ak si chcete jedlo uvariť na viac dní alebo pre viac osôb.

Ak by bol záujem môžem vytvoriť aj nákupný zoznam surovín na stiahnutie. Dajte mi vedieť tu do komentára alebo cez instagram.

Jedálniček si môžete stiahnuť tu:

JEDÁLNIČEK I.časť